• Letiště Václava Havla Praha je nejvýznamnější mezinárodní vzdušný přístav v České republice. V době před pandemií se pyšnilo statusem jednoho z nejrychleji rostoucích letišť v kategorii 10-25 milionů odbavených cestujících v Evropě. Ročně odbavovalo přes 15 milionů cestujících, v současné době je to vlivem onemocnění COVID-19 přes čtyři miliony cestujících. Ti měli v průběhu roku 2021 k dispozici nabídku více než 50 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou s více než 130 destinacemi po celém světě.

  Letiště Praha, a. s., je společností, která provozuje nejvýznamnější mezinárodního letiště v České republice a zároveň sdružuje společnosti působící v oblasti letecké přepravy a souvisejících pozemních službách.  Jediným akcionářem je stát zastoupený Ministerstvem financí ČR. Více informací naleznete na www.prg.aero.

  LKPR – kód letiště podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

  PRG – kód letiště podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).

  V roce 1937 nabízelo ruzyňské letiště celkem pět travnatých vzletových a přistávacích drah a mělo jeden odbavovací terminál. Počáteční rozloha letiště činila 108 ha.

  V roce 2022 má letiště dvě vzletové a přistávací dráhy, tři terminály pro odbavení cestujících (T1, T2 a T3) a dva terminály pro odbavení nákladu. Současná rozloha je 1000 ha.

  V roce 1938 tvořilo leteckou síť ČSA 24 úseků, z toho bylo 12 vnitrostátních a 12 do zahraničí.

  V současnosti zajišťuje přímé spojení mezi Prahou a téměř 140 světovými destinacemi přes 50 leteckých přepravců.

  Letiště v číslech

  • Během 85 let odbavilo letiště přes 303 milionů cestujících
  • Letiště ročně zajistí víc než 61 tisíc vzletů a přistání (2021), před pandemií to bylo více než 150 tisíc (2019)
    

  Odbavení cestujících zajišťují tři terminály

  • Terminál 1: odbavení cestujících pro lety mimo Schengenský prostor
  • Terminál 2: odbavení cestujících pro lety v rámci Schengenského prostoru
  • Terminál 3: slouží pro soukromé a charterové lety
    

  Vše pro cestující a návštěvníky

  Letiště Václava Havla Praha nabízí pro větší pohodlí svých cestujících a návštěvníků: salonky a relaxační místa, parkování či ubytování přímo na letišti - pro případ transferu nebo odletů v nočních či časných ranních hodinách, pestrou nabídku občerstvení v různých cenových kategoriích, včetně letištní restaurace Runway, dětské koutky, play zónu, modlitebnu, WiFi zdarma, moderní mobilní aplikaci, testovací místo na koronavirus. Při čekání na svůj spoj mohou cestující navštívit také vyhlídkovou terasu či rozličné výstavy. Pro veřejnost pak letiště nabízí exkurze s nabídkou několika prohlídkových okruhů.